Młóto (inaczej nazywane wysłodzinami) są to składniki zacieru powstające z łusek, drobin słodu oraz kiełków, które nie rozpuszczają się w procesie warzenia piwa. Do pewnego czasu było traktowane jako nieużyteczny odpad w produkcji piwa. Sytuacja zmieniła się w momencie, gdy po przeprowadzaniu badań okazało się, iż wysłodziny zawierają bardzo dużo białka i mogą być z powodzeniem stosowana w żywieniu zwierząt hodowlanych.

Młóto w żywieniu zwierząt hodowlanych

Wysłodziny jak wspomnieliśmy wcześniej zawierają białko, ale nie tylko, ponieważ jako że powstają z łusek i kiełków zbóż różnego rodzaju to mają w sobie również minerały oraz witaminy. Produkt ten w postaci mokrej bardzo szybko może fermentować, więc na wykorzystanie mamy tylko 2 maksymalnie 3 dni, dlatego zdecydowanie korzystniej będzie zakupienie suszonego bądź granulowanego. Używamy wysłodzin jako dodatku do pasz treściwych i kiszonek, ponieważ dzięki swoim właściwościom podnoszą walory smakowe pokarmu dla bydła i dodatkowo obniżają koszty produkcji mleka i mięsa.

Wysłodziny dla krów i trzody chlewnej

Każdy hodowca krów mlecznych wie jak istotny jest żwacz w produkcji mleka. Prawidłowo działający ma ogromny wpływ na jakość mleka, ponieważ to właśnie w żwaczu zachodzi proces w którym powstają lotne kwasy tłuszczowe które są źródłem energii dla krów. Dodatkowo kwasy te są częścią powstawania składników mleka. Dlatego tak istotne jest aby fermentacja zachodząca w żwaczu była wolna i naturalna i tutaj z pomocą przychodzi produkt uboczny warzenia piwa. Wysłodziny mogą wspomóc bez wątpienia jakość mleka, ponieważ dzięki bardzo dobremu wspomaganiu trawienia jest ono stopniowe i naturalne, a do mleka dostają się tylko składniki najwyższej jakości. Z kolei jeżeli chodzi o karmienie trzody chlewnej młótem, to oczywiście jest to jak najbardziej wskazane. Zazwyczaj hoduje się świnie na mięso więc żywienie ma w tym przypadku ogromne znaczenie. Pasza musi byś najwyższej jakości i zawierać wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Wysłodziny będą idealnym dodatkiem do jedzenia podawanego trzodzie. Jak już wiemy młóto zawiera spore ilości białka które jest niezbędne w szybkim przyroście masy ciała prosiąt i przeciwieństwie do innych dodatków białkowych nie zmienia walorów smakowych oraz konsystencji mięsa.

Podsumowanie

Odpad browarniany, który od jakiegoś czasu wykorzystywany jest w karmieniu zwierząt hodowlanych jako dodatek paszowy i kiszonkowy. Zawiera duże ilości białka strawnego co pomaga w trawieniu i regulowaniu procesów żołądkowych zachodzących w organizmach zwierząt. Dodatkowo wszelkie minerały i witaminy które znajdują się w młócie przemawiają za tym, aby wprowadzać do codziennej diety bydła i trzody chlewnej wysłodziny. Odpad ten jest produktem naturalnym, ekologicznym i bardzo zdrowym ponieważ przed dopuszczeniem wszelkich zbóż do produkcji piwa są one restrykcyjnie badane pod każdym kątem. Jako ciekawostkę można dodać iż zwierzęta chętnie jedzą pasze z dodatkiem wysłodzin tych które używane są w produkcji piw jasnych, natomiast nie przyjmują tych z procesu warzenia piw ciemnych. Wysłodziny podnoszą walory smakowe i zapachowe pokarmu a dzięki temu zwierzęta chętnie jedzą regularnie posiłki.