Florencja, gdzie narodził się włoski renesans, to niekwestionowane miasto sztuki, ale nie tylko po to warto tu przyjechać. Jak w przypadku innych włoskich miast, tak i wśród florenckich uliczek można dać się zapomnieć i zgubić, a przy okazji i coś zobaczyć. Jakie są zabytki Florencji, których nie można pominąć? Poniżej mała ściąga.

Renesans Włochów – to tutaj

Florencja stanowiła dom dla twórczości wielu artystów , po których pozostały dzieła, które w dalszym ciągu można podziwiać. To również wiele zabytków, które pomimo upływu wieków wciąż są w stanie zachwycić i zaprzeć dech w piersi swoim widokiem. Warto wziąć pod uwagę niektóre z nich, planując swoją wyprawę.

Bazylika Santa Maria Novella

Powstała w miejscu wcześniejszego oratorium pod wezwaniem Marii Panny Patronki Winnic w stylu gotyckim bazylika swoją budowę rozpoczęła w 1246 roku za sprawą dwóch braci dominikanów. Znajduje się przy placu o tej samej nazwie, a tym, co czyni ją niezwykłą poza wyglądam, jest ujęcie jej w „Dekameronie” przez Boccaccia. Miłośnicy sztuki docenią namalowane w jej wnętrzu freski.

Pałac Vecchio

Palazzo Vecchio to budowla powstała w XIV wieku, której pierwotną funkcją było stanowisko ratusza. Tym, co rozsławiło ten budynek, jest specyficzna wieża, na którą można się wspiąć, stanowi bowiem punkt widowiskowy. Tuż przed pałacu ustawiona jest kopia rzeźby „Dawida”, której nie da się nie wykonać zdjęcia. W środku pałacu zobaczyć można przeróżne dzieła sztuki, jak również wykopaliska archeologiczne z czasów rzymskich.

Muzeum degli Innocenti

Zlokalizowane w miejscu dawnego Szpitala Niewiniątek (Ospedale degli Innocenti), gdzie opiekowano się porzuconymi dziećmi i sierotami, muzeum stanowi o historii szpitala, w jego wnętrzu zobaczyć można kolekcję dzieł sztuki – głównie religijnej. Jego wnętrze skrywa w sobie kawiarnię, z której można podziwiać widok na synagogę i kopułę pobliskiej katedry.

Santa Croce

Bazylika Świętego Krzyża to miejsce, gdzie przez prawie 500 lat pochowani byli słynni mieszkańcy Florencji. Wśród pochowany wymienić można między innymi Galileusza, Michała Anioła czy Machiaveliego, w środku znajduje się również symboliczny grób Dantego.