Fotografia od lat towarzyszy nam w różnych celach i formach. Rozpoczynając od fotografii rodzinnej, prywatnej, która ma być pamiątką, zapisem chwili ważnej. Kończymy na fotografii komercyjnej, reklamowej, która ma nas skusić do zakupu, oddania głosu, oglądania danego programu.
Czy jest czymś więcej niż to?

Robienie zdjęć sztuką

Dla niektórych fotografia jest sztuką. Sztuką taką samą jak malowanie obrazów, czy rzeźbienie. Jest to piękna sztuka, polegająca nie tyle na rejestrowaniu rzeczywistości, ale na łapaniu jej w kadr, w celu wyzwalania emocji. Mówiąc trochę banalnie – zabawa światem, który nas otacza w celu wywołania jakiś emocji u odbiorcy. Spowodowanie, by na chwilę nie myślał, co jest na zdjęciu, ale co ono ze sobą niesie, jaki jest jego przekaz.

Dlaczego mało kto widzi w fotografii sztukę? Rys historyczny.

Aby zrozumieć bardziej komercyjne podejście do fotografowania – zamiast popularyzacji podejścia do niego, jak do sztuki – musimy przenieść się do XIX wieku. Wtedy to zaczęła rozwijać się technologia robienia szybkich obrazów – zdjęć. Początkowo była ona trudną metodą otrzymania obrazu, która cenowo i czasowo była podobna do namalowania obrazu. Z czasem jednak technologia poszła na tyle do przodu, że wystarczył jeden guzik, aby powstało zdjęcie. Robienie zdjęć stało się tańsze, powszechniejsze i łatwiejsze.
Nastąpił przełom, a wraz z nim rozgorzała rywalizacja między malarstwem, a fotografią. Malarze-artyści aby utrzymać prestiż zawodu, zaczęli wygłaszać tezy, iż fotografia nie może być sztuką, bo jedyne co robi to rejestrowanie rzeczywistości. Są to tylko wizerunki nie niosące za sobą większej treści, bez przekazu. To jedynie technologia uwieczniania tego, co miało miejsce w niedalekiej przeszłości lub teraźniejszości.
Skądś to chyba znamy.

Fotografia wygrała, czy przegrała?

Mimo tych tez światka artystycznego w XIX wieku technologia robienia zdjęć ciągle idzie do przodu, a coraz większe grono osób interesuje się fotografią. Jednak mało osób widzi w niej sztukę porównywalną do tworzenia obrazów, rzeźb.

Artykuł powstał dzięki kultur-events.eu

Artykuł powstał we współpracy z https://pawelheczko.pro/