Papugi faliste to popularne ptaki hodowane w Polsce. Ze względu na ładny wygląd i stosunkowo niewielkie wymagania stale zdobywają sympatię ludzi. Co mogą jeść papugi faliste, a czego nie powinniśmy im dawać?

Naturalne środowisko papugi falistej i podstawa diety

Papugi faliste występują naturalnie w Australii. Żyją w dużych skupiskach na stepach trawiastych, gdzie wcinają dojrzałe i wpół dojrzałe nasiona traw. Właściciele powinni zapewnić papugom falistym pożywienie zróżnicowane i podobne do tego, jakie jedzą w swojej ojczyźnie. Z tego powodu karmy dla papug sporządzone są z mieszanki mozgi kanaryjskiej, łuskanego owsa, konopi i traw oraz prosa. Jeśli karmimy papużki nasionami, należy zwrócić uwagę, by ptaki spożywały nasiona różnych rodzajów.

Zróżnicowana dieta

Ziarna to podstawa, jednak dietę należy urozmaicać o warzywa i owoce oraz niewielką porcję zieleniny. Papugi chętnie zjedzą cykorię, brukselkę, kapustę zwykłą lub pekińską, brokuł, pędy porzeczek i agrestu a także gałązki wierzby czy brzozy. Słodkie jabłka, banany czy przepołowiony winogron także będą dobre dla naszych skrzydlatych pupili. Papugi faliste lubią też wcinać marchewkę. Warto także wprowadzić do diety kiełki z owsa oraz prosa.

Pokarmy podawane okresowo

Od czasu do czasu możemy podać ptakom inne produkty, jajka gotowane na twardo, natkę pietruszki czy gotowany ryż bez soli. Te produkty spożywcze są cennym źródłem białka i witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Raz na tydzień bez obaw można dać papużkom coś innego niż zwykle.

Jedzonko w klatce

W nocy nie pozwolimy latać papużce swobodnie po mieszkaniu. W każdej klatce powinna się znaleźć woda pitna, może być przegotowana lub wystudzona woda źródlana. Papugi bardzo źle znoszą brak wody. Należy codziennie podawać świeżą wodę. Znawcy polecają także podawanie papugom wapna w formie kostki, dzięki temu pupil może ścierać sobie na nim dziób. Wapń jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Warto do diety dołączyć odrobinę piasku. W naturze papużki mają do niego stały dostęp i połykają go razem z ziarnami. Piasek pomaga w trawieniu i zapobiega bólom brzucha.

Absolutny zakaz

Papugi są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenia i pestycydy. Nawet niewielka ilość szkodliwej substancji może odbić się na zdrowiu, a nawet życiu ptaka. Same ziarna powinny nie powinny być zapleśniałe lub stęchłe.