Fotografia jest niezwykle szeroko pojętą dziedziną. Inspiracją do stworzenia kilku zdjęć bądź całej sesji zdjęciowej może być tak naprawdę wszystko. Kluczem jest przede wszystkim znalezienie bazy tematycznej do swojej fotografii.

 

Posiadając odpowiedni sprzęt i co ważniejsze-umiejętności oraz chęci do tworzenia zdjęć cała reszta pozostawiona jest już w rękach naszych i naszej kreatywności. Twórca fotograficzny może być kompletnie niezależny i tworzyć takie zdjęcia, jakie wpasowują się w jego gusta. Również będąc autorem stworzonych przez siebie zdjęć to on decyduje o tym jak przebiegać będzie ich edycja. Niezależność fotograficzna pozwala mu na samodzielne dobranie określonych filtrów i dzięki temu nadanie swoim fotografiom nowego znaczenia.

 

Może pozwolić sobie na podjęcie decyzji o edycji jasności, kontrastu i ogólnie decydować o wielu innych elementach stanowiących obróbkę danego zdjęcia. Czasem zdjęcie zrobione przed obróbką różni się diametralnie od efektu końcowego danej fotografii. Każdy twórca ma własny zamysł kompozycyjny oraz własną wizję swojego dzieła. Może ono zostać inaczej uchwycone a inaczej prezentować się w efekcie finalnym. Wszystko to właśnie za sprawą niezależnej edycji i odpowiedniej obróbki. Również każdy fotograf ma własną koncepcję dzieła-nawet jeśli dwóch różnych fotografów otrzyma to samo zlecenie tematyczne-to znaczy na przykład oboje zostaną poproszeni o zrobienie sesji o tematyce muzycznej to prawie na pewno obaj będą mieli różne wizje i stworzą dwie różne stylistycznie sesje, na tym również polega kreatywność artystyczna.