Jeśli chcemy dokonać wyceny budowy naszego domu mamy do wyboru dwa wyjścia: skorzystać z gotowej oferty, która czasem dołączonej do projektu domu bądź też wynająć profesjonalnego kosztorysanta, specjalizującego się w tego rodzaju wyliczeniach.

Dzięki temu możemy być pewni, że wszystkie obliczenia zostały przeprowadzone poprawnie. Z drugiej strony taka usługa może nas kosztować ponad 1000 PLN. Jeśli nie chcesz ponosić żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie posiadasz podstawową wiedzę o branży budowlanej, sam zająć się kosztorysami. Warto skorzystać z dostępnych stron internetowych, na których możemy znaleźć przydatne kalkulatory do tego rodzaju obliczeń.
Gdy chcemy samodzielnie zabrać się za kosztorysy inwestorskie warto jest zacząć od rozpisania poszczególnych etapów budowy: stan zerowy, stan surowy otwarty i zamknięty, prace wykończeniowe, prace instalacyjne. Następnie każdy z etapów dzielimy na poszczególne części, np. wykonanie fundamentów, którą z kolei staramy się rozpisać jak najbardziej szczegółowo.
Uwzględniamy jaki rodzaj materiałów będzie nam potrzebny i jaką techniką będziemy pracować.

Kiedy już mamy wszystkie potrzebne dane, możemy skorzystać programów komputerowych, które będą pomocne przy dokonywaniu wyliczeń. Pomocny tu będzie MS Excel, bądź też darmowe oprogramowania takie jak riMus DCF, KOBRA, WINBUD czy Rodos,