W dzisiejszych czasach dzięki rozwojowi technologii, każdy ma możliwość zrobienia zdjęć za pomocą smartfona czy aparatu cyfrowego. Wraz z tym, coraz to więcej osób interesuje się fotografią i chce wykorzystać ją jako formę wyrazu artystycznego. Jednym z takich wyjść jest fotografia abstrakcyjna, która ma swoją wyjątkową specyfikę i pozwala na kreację nowych form i wyrazów.

Zastosowanie techniki abstrakcyjnej w fotografii polega na zaniechaniu tradycyjnego podejścia do tematu, koloru, światła czy układu przestrzennego. W tym przypadku chodzi o odkrycie nowych, nietypowych sposobów ukazania rzeczywistości, poprzez wycięcie detali, zniekształcenie lub całkowite oderwanie od oryginału.

Zaprezentujemy pięć ważnych aspektów dotyczących fotografii abstrakcyjnej:

1. Eksperymentowanie z kompozycją

Fotografia abstrakcyjna pozwala na eksperymentowanie z kompozycją i wykorzystywanie elementów, które normalnie nie przyciągnęłyby uwagi. Dają one zaskakujące efekty wizualne i prowokujące emocje. Szczególnie warto zwrócić uwagę na kształty, widoczne kontrasty i relacje między barwami.

1. Interpretacja rzeczywistości

Fotografia abstrakcyjna pozwala na interpretację rzeczywistości w bizarny sposób i na wydobywanie z niej nowych znaczeń. Bez potrzeby wiernej odwzorowywania rzeczywistości, odchodzi się od konwencji fotografii dokumentalnej i pozwala na kreatywną ekspresję.

1. Właściwe wykorzystanie efektów w oprogramowaniu graficznym

Korzystanie z efektów dostępnych w oprogramowaniu graficznym, takich jak na przykład efekt rozmazania, pozwala na uzyskanie abstrakcyjnych efektów w fotografii. Wtedy z klasycznych fotografii można stworzyć abstrakcyjne dzieła sztuki.

1. Zabawa kolorami

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów w fotografii abstrakcyjnej. Zabawa kolorami może podkreślić geometryczne kształty i nadać zdjęciom silny charakter. Użycie kolorów kontrastowych lub harmonijnych jest jednym ze sposobów osiągnięcia pożądanego efektu.

1. Wycięcie detali

Wycięcie detali lub ich zamazanie może prowadzić do nieoczekiwanego rozwinięcia zdjęcia abstrakcyjnego. Wycięcie fragmentu z innej płaszczyzny pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego, który niekoniecznie musi nawiązywać do oryginału.

Fotografia abstrakcyjna to szansa na wyrażenie siebie i odnalezienie nowych wyrazów w sztuce fotografii. Za pomocą abstrakcyjnego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość można stworzyć dzieło sztuki, które zaskoczy i poruszy emocje.

Artykuł powstał we współpracy z www.architega.pl