Jak wybrać najlepszy obiektyw do fotografii ślubnej?

Fotografia ślubna jest dziedziną niejednorodną. Wykonuje się bowiem różne zdjęcia – reportażowe, ustawiane sesje. Kadry są dynamiczne i statyczne, powstają w różnych miejscach, przy odmiennym oświetleniu i warunkach zewnętrznych. Inny więc obiektyw będzie do klasycznych zdjęć ślubnych. Inny wpasuje się do sesji plenerowych, a jeszcze innego obiektywu będzie wymagała fotografia reportażowa. Dlatego wybór odpowiedniego obiektywu jest tak bardzo ważny. Jaki jest najlepszy obiektyw do zdjęć ślubnych?

Co to jest reportaż ślubny?

Reportaż ślubny jest jedną z najbardziej popularnych form fotografii ślubnej. Dlaczego? Ponieważ gwarantuje zdjęcia naturalne i prawdziwe, pełne emocji, jakie wypełniają ten piękny dzień. Skupia się na akcji i atmosferze. Zajmuje się uchwyceniem ważnych i nietypowych chwil, do fotografii wprowadza ruch i dynamikę. Zdjęcia nie są ustawiane, a kadrowanie jest szerokie. Natomiast tradycyjna fotografia ślubna są to przede wszystkim zdjęcia grupowe oraz pozowane, reżyserowane przez fotografa. Są to ujęcia z cięcia tortu weselnego czy pierwszego tańca. Kompozycja oraz samo kadrowanie jest w tym wypadku ciasne. Uwaga widza bowiem musi być skupiona na młodej parze lub konkretnych gościach.

Obiektyw stałoogniskowy i szerokokątny do zdjęć ślubnych

Każdy fotograf ma swoje preferencje co do marki aparatu fotograficznego. Podobnie jest z obiektywami. Jednak nie każdy obiektyw będzie dopasowany do stylu fotografa i o tym należy pamiętać. Trzeba się więc nauczyć jego używania. Tak naprawdę idealny obiektyw do zdjęć ślubnych nie istnieje, chociaż obiektywy Sigma (do sprawdzenia https://notopstryk.pl/pl/producer/Sigma/10 ) są bliskie temu pojęciu. Zawsze więc warto wybrać minimum dwa obiektywy, by fotografia ślubna była udana. Muszą to być dwa obiektywy o różnej ogniskowej. Dlaczego? Ponieważ przede wszystkim dają większą swobodę fotografowania. W fotografii ślubnej popularne są obiektywy stałoogniskowe. To one są niezastąpione zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach i… zmuszają do myślenia podczas fotografowania. Dzieje się tak, ponieważ nie można użyć zoomu. Najczęściej używane są obiektywy 35 mm i 85 mm. Oferują niemal doskonałą głębię ostrości, są szybkie i jasne. Dzięki nim wychodzą piękne zdjęcia w każdych warunkach oświetleniowych.
Do zdjęć reportażowych natomiast fotograf najczęściej używa obiektywu szerokokątnego i długoogniskowego, który pozwala uchwycić więcej detali. Zoom daje wyjątkową swobodę oraz elastyczność w działaniu.