Fotografia kulinarna – Smakowite ujęcia potraw

W dzisiejszych czasach, gdy jedzenie stało się pasją i trendem, a kucharze stażystami robiącymi to samo w kółko na Instagramie, na swoim koncie i stronie musisz się wyróżniać. Fotografia kulinarna to dzisiaj sztuka taka sama jak wybieranie składników do potrawy.
Jakie są najważniejsze cechy udanej fotografii kulinarnych i jak je osiągnąć?

1. Światło – podstawa dobrej fotografii
Światło jest kluczowa w fotografii kulinarnych – musi być odpowiednie, bo dzięki niemu spróbujesz zachować naturalny kolor potrawy i zwrócić uwagę na ważne detale. Odpowiednie położenie źródła światła pozwoli ci na tańsze, ale efektowne ujęcie.

1. Kompozycja
Kompozycja ma kluczowe znaczenie w fotografii kulinarnych. Potrzebny jest plan, dotarcie do ważnych szczegółów, a także dokładne ustalenie wiekości poszczególnych elementów. Przy dobrym planie, efekt końcowy będzie z wyjątkową jakością – na Instagramie jako jak na talerzu.

– Główną postać w centrum
– Układ poszczególnych kawałków dania w formie piramidy lub rzędu
– Zastosowanie prostych równoczesnych elementów

1. Wsparcie dodatkowych akcesoriów
Fotografia kulinarna z okolicą potrafi osiągnąć magiczny rezultat. Warto pomyśleć na dostarczeniu dodatkowych akcesoriów do zdjęcia, a także zastosować technique DIY. Na dekorację opakowania warto wziąć liście z wybranej rośliny, gałki, a także deskę lub talerz ze specjalistycznego sklepu.

– Opakowanie
– Dodatkowe akcesoria
– Zaplanowanie fotografii z odbiciem

1. Krótki czas reakcji i wyobraźnia
Na fotografii kulinarnych nie możesz celować klasycznym przysłowiowym pstryknięciem palcem, ale pełnym skupieniem i gotowością. Gdy jesteś na miejscu i toczy się fotografik, to planuj dzieła i skup się na tym, co ważne, z przemyślaniem. Warto zaproponować potrawy, aby posłużyć się ujęciem dynamiki.

– Skupienie i gotowość na set
– Wyobraźnia
– Ujęcia dynamiczne

1. Praca z retuszem i filtrami
Retusz i filtrownie zdjęć to coś, na co warto zwrócić uwagę. Praca z retuszem, filtrowaniem zdjęć i obróbka zdjęć jest kluczowa dla otrzymania efektu końcowego zdjęcia. Można zastosować proste techniki, aby poprawić kolory, skontrastować zdjęcie oraz kanał koloru.

– Praca z obróbką zdjęć
– Używanie filtrów i retusz
– Ostateczne efekty końcowe.

Artykuł powstał we współpracy z room77.pl