Fotografia archiwalna: odkrywanie historii przez obrazy

Fotografia to zarazem sztuka i nauka, dlatego posiada nie tylko walor artystyczny, ale także społeczny i historyczny. Fotografie archiwalne, które wykonane zostały przed dekadami lub nawet wiekami, są nieocenionym źródłem wiedzy dla badaczy, historyków czy pasjonatów historii. Przeglądając te obrazy, możemy poznać szereg informacji i szczegółów, które pozwalają nam odkrywać historię i kulturę danego miejsca. Fotografia archiwalna to zbiór wspomnień, a także wirtualne okno na przeszłość.

Historia fotografii archiwalnej

Historia fotografii rozpoczęła się w pierwszej połowie XIX wieku, kiedy to angielski chemik i wynalazca William Henry Fox Talbot, wynalazł proces kalotypii. Ta technika polegająca na wykonywaniu zdjęć na podłożu z papieru otrzymała nazwę “fotografii papierowej”. Często jednak była krytykowana za niską jakość obrazów. W 1840 roku Francuz Louis Daguerre stworzył proces wykonywania zdjęć na miedzianych płytach otrzymując nazwę “dagerotypii”. Dzisiaj zdjęcia wykonane w tej technice to unikatowe dzieła sztuki. Kolejnym etapem było wprowadzenie negatywu przez Brytyjczyka Fredericka Scotta Archera w latach pięćdziesiątych XIX wieku. Z tego wynalazku wynikła technika fotografii rodzinnej, która pozwalała na wykonywanie wielu kopii jednego zdjęcia.

Zastosowanie fotografii archiwalnej w badaniach historycznych

Fotografia archiwalna może stanowić ważne źródło informacji dla badaczy. Takie zdjęcia są źródłem wiedzy naukowej i artystycznej oraz dokumentacje historii danej epoki. Mogą one zawierać szczegóły o ubiorach, budynkach, krajobrazach, emocjach, relacjach międzyludzkich, a nawet stanie zdrowia ludzi z tamtego czasu. Źródła te pozwalają też na uzupełnianie wiedzy o historycznych zdarzeniach, jak np. rewolucja przemysłowa czy I i II wojny światowej. Dokumentacja fotograficzna obrazów wykonanych przed kilkoma czy kilkunastoma dziesięcioleci daje nam możliwość poznawania różnego rodzaju informacji o epoce w której powstały.

Jak poprawić jakość fotografii archiwalnej

Fotografia archiwalna nie zawsze jest idealna w kwestii jakości. Często są to zdjęcia zniszczone od długiego okresu czasu, które wymagają przeróbek. Odtworzenie kolorów, poprawienie kontrastu i wyraźności, usunięcie zarysowań i plam to tylko kilka możliwych kroków, by poprawić jakość fotografii archiwalnej. Do tej pory pracownicy muzeów i instytucji zgromadzili znaczną ilość takich zdjęć na swoich zbiorach, jednak wciąż czekają one na gruntowny lifting.

Fotografie archiwalne w zbiorach muzealnych

Ważnym krokiem w odkrywaniu historii, kultury czy sztuki danego miejsca jest dostęp do zbiorów zdjęć, zgromadzonych w muzeach, instytucjach naukowych czy bibliotekach. Wiele muzeów udostępnia swoje zbiory bezpłatnie, a poznawanie historii danego miejsca poprzez fotografie archiwalne stało się ostatnio modne.

Podsumowanie

Fotografia to artyzm, ale także źródło obrazów historycznych. Fotografie archiwalne są coraz cenniejsze ze względu na swoje wartości społeczne i kulturalne. Pozwalają na odkrywanie szczegółów z przeszłości, która zachowała się tylko dzięki takim zdjęciom. Dzięki pracom naukowym i technologicznym, historii, kultury i sztuki można zajrzeć w czasy, które powoli odchodzą w zapomnienie.

Artykuł powstał we współpracy z www.bater.com.pl