FOTOGRAFIA ABSTRAKCYJNA: Gra światła i formy

Niektórzy uważają, że fotografia powinna dokumentować rzeczywistość taką, jaką widzimy ją na co dzień. Jednak istnieje też fotografia abstrakcyjna, której celem jest pokazanie światła i formy na zupełnie inny sposób.

Historia fotografii abstrakcyjnej

Fotografia abstrakcyjna powstała wraz z rozwojem sztuki abstrakcyjnej w XX wieku. Jednym z pionierów tej dziedziny był László Moholy-Nagy, który łączył fotografię z malarstwem, rzeźbą i projektowaniem graficznym. Inni artyści, tacy jak Man Ray czy Francis Bruguière, także eksperymentowali z formą i światłem w fotografii abstrakcyjnej.

Techniki fotografii abstrakcyjnej

Fotografia abstrakcyjna opiera się na eksperymentowaniu z technikami fotograficznymi i manipulacją obrazem. Oto niektóre z najpopularniejszych technik używanych w fotografii abstrakcyjnej:

1. Multipleksowanie – polega na nakładaniu wielu zdjęć na siebie, tworząc tym samym nową kompozycję.

1. Przekłamanie czasowe – wykorzystanie długich czasów ekspozycji do stworzenia efektów światła i cienia.

1. Zmiana ustawień aparatu – manipulacja ostrością, ekspozycją i balansem bieli, aby zmienić wygląd fotografii.

1. Abstrakcyjne kadrowanie – wykorzystanie nieoczekiwanych kadrów i kątów do stworzenia nowych form.

1. Zmiana formatu – manipulacja formatem zdjęcia, tak aby przypominało bardziej dzieło malarskie niż fotograficzne.

Zastosowania fotografii abstrakcyjnej

Fotografia abstrakcyjna jest często wykorzystywana do eksperymentowania z formą i światłem. Można ją stosować zarówno jako dzieło samodzielne, jak i w ramach projektu artystycznego. Fotografowie abstrakcyjni często poszukują w naturze nowych form i tekstur, stwarzając przy tym zupełnie nową rzeczywistość, która może stać się inspiracją dla innych artystów.

Podsumowanie

Fotografia abstrakcyjna to dziedzina, która pozwala na eksperymentowanie z formą i światłem w fotografii. Wykorzystuje się w niej różne techniki i manipulacje, aby zmienić wygląd fotografii i pokazać świat w zupełnie inny sposób. Mimo że fotografia abstrakcyjna jest stosunkowo młodą dziedziną sztuki, to już zdążyła zapisać w historii fotografii wiele wspaniałych dzieł i inspirować kolejne pokolenia artystów.

Artykuł powstał we współpracy z galeriadziecieca.com.pl