gifbudka, fotobudka Warszawa tanio

Zdjęcia za które byłbyś w stanie kupić willę

Zdjęcia za które byłbyś w stanie kupić willę

lip 2, 2021

Fotografia to jedna z dziedzin sztuki o niezwykłej mocy wyrazu. To w jaki sposób artyści potrafią uwiecznić rzeczywistość jest nierealne. Często to perfekcyjne zdjęcie, wymarzone ujęcie jest kwestią długiej pracy, wyczekiwania momentu lub uchwycenia idealnej perspektywy. Czasem trzeba być w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie.
Nie mniej jednak, jak pokazują najdroższe fotografie świata, trzeba wiedzieć, jakiego efektu się oczekuje.

Najdroższe fotografie świata

Cindy Sherman „Untitled Film Still #48”
Zdjęcie pochodzące z serii “Untitled Film Still” z lat 1977-1980. Artystka wciela się w nich w fikcyjne, często stereotypowe role filmowe.
Cena tego zdjęcia wynosi 2,96 miliona dolarów.

Richard Prince „Untitled (Cowboy)”
Dzieło powstało w 1989 roku. Jest to punkt kulminacyjny trwającej dekonstrukcji amerykańskiego archetypu pionierów. Obecnie znajduje się w Muzeum MET, gdzie opisywane jest jako “rozważanie nad ciągłym umiłowaniem udawania nad prawdziwy życiem.”
Cena zdjęcia to ponad 3 miliony dolarów.

Andreas Gursky „Chicago Board of Trade III”
Rzut na najstarszą giełdę na świecie, która nadal pracuje. Widać na fotografii jak ludzie są zapracowani i spoglądają na monitory bankowe. Dodatkowo artysta naświetlił niektóre fragmenty dodając abstrakcyjnego wyrazu dla całości.
Cena za zdjęcie wynosi prawie 3,3 miliona dolarów.

Andreas Gursky: „99 Cent II Diptychon”
Zdjęcie z 1999 roku, przerobione na dyptyk w 2011 roku. Przedstawia wnętrze supermarketu z licznymi alejkami i półkami wypełnionymi kolorowymi produktami. Dzięki zastosowaniu perspektywy tworzą one ciekawą kompozycję geometryczną i kolorystyczną.
Dyptyk sprzedany za ponad 3,3 miliona dolarów.

Jeff Wall „Dead Troops Talk”
Bardzo kontrowersyjne zdjęcie. Przedstawia ono teren walk pomiędzy ZSRR, a Afganistanem z 1986 roku. Tylko że zdjęcie powstało w 1992 roku w studiu Jeffa Walla. Całość jest pozowana, co wyjaśnia rozmawiające ze sobą “trupy” jakie możemy zauważyć na zdjęciu.
Cena za zdjęcie wynosi ponad 3,6 miliona dolarów.

Gilbert & George „To Her Majesty”
Dzieło wykonane ze 37 fotografii ułożonych w literę “H”. Każde zdjęcie jest odpowiednio ponumerowane na odwrocie.
Całość ceni się na ponad 3,7 miliona dolarów.

Cindy Sherman „Untitled #96”
Kolejne zdjęcie Cindy Sherman z serii “Untitled Film Stills”. Zdjęcie trafiło na licytację w maju 2011. Obecnie znajduje się zaś w Museum of Modern Art.
Jego cena na aukcji wyniosła prawie 3,9 miliona dolarów.

Richard Prince „Spiritual America”
Chyba najbardziej kontrowersyjne zdjęcie ze wszystkich na tej liście. Jest to bowiem zdjęcie zdjęcia nagiej 10-letniej dziewczynki. Dziewczynki, która wyrosła na Brooke Shields, ikonę lat 80. Mimo to nagość dziewczynki w mocnym makijażu i oprawiona kiczowatą ramką wzbudza protesty.
Zdjęcie wyceniono na prawie 4 miliony dolarów.

Andreas Gursky „Rhein II”
Zdjęcie z 1999 przedstawiające rzekę Ren. Co ciekawe artysta w postprodukcji usunął wszystkie elementy mogące odwrócić uwagę od krajobrazu rzeki – to jest budynek, ludzi czy nawet rośliny. Pozostawił jedynie trawę, chodnik, rzekę i niebo.
Zdjęcie zostało sprzedane za ponad 4,3 miliona dolarów.

Albumy na zdjęcia polskiej produkcji znajdziesz na www.albumy-foto.pl