gifbudka, fotobudka Warszawa tanio

Dlaczego warto zacząć czytać komiksy?

Dlaczego warto zacząć czytać komiksy?

kw. 25, 2022

Niektórym słowo „nerd” może kojarzyć się z obrazem chudego nastolatka z szelkami i okularami. Kujon był kiedyś specyficznym rodzajem wyrzutka społecznego: takim, który nigdy nie rozmawiał z dziewczynami, dobrze radził sobie na lekcjach nauk ścisłych i z nabożnością czytał komiksy. Cóż, mam dla ciebie wiadomość: nerda już nie ma. Wyrzutkowi chłopcy nauczyli się, że są też wyrzutki, że bycie dobrym w nauce nie jest już czymś, czego należy się wstydzić, i że czytanie komiksów jest czymś, co każdy może cieszyć. Obecnie jest też wiele miejsc gdzie kupować komiksy: w kioskach, sklepach z prasą, ale przede wszystkim można je kupić przez internet.

Niektórzy ludzie nie traktują komiksów tak poważnie, jak innych książek, a większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z korzyści płynących z czytania tych wizualnych arcydzieł. Jakie są więc korzyści płynące z czytania komiksów?

 

Komiksy pomagają ludziom nauczyć się kochać czytanie

Wiele osób, zwłaszcza młodych czytelników, którzy starają się poprawić swoje umiejętności czytania, może skorzystać z wizualnego formatu komiksów i powieści graficznych. Dzięki intensywnej grafice i skupieniu się na fabule i postaciach komiksy mogą być znacznie bardziej wciągające niż inne media literackie, takie jak powieści lub opowiadania.

Komiksy mogą również pomóc ludziom rozwinąć umiejętności czytania wymagane do zrozumienia tekstów o wyższym poziomie trudności. Kiedy ludzie czytają komiksy, uczą się inaczej przetwarzać informacje, co omówimy w następnej sekcji. Co więcej, komiksy i powieści graficzne mogą pomóc ludziom zdobyć informacje, które w innym przypadku mogą być dla nich nudne, takie jak historie z historii lub inne informacje edukacyjne.

 

Komiksy pomagają nam myśleć inaczej

Komiksy wymagają od czytelników tworzenia znaczenia przy użyciu „wielu modalności”. Czytelnicy komiksów muszą przetworzyć wszystkie różne elementy — wizualne, przestrzenne i tekstowe — tego, co czytają, i zintegrować te elementy w jedno solidne zrozumienie historii. Oznacza to, że chociaż komiksy mogą przemawiać do czytelników z tego samego powodu, dla którego osoby te przyciągają inne formy rozrywki, takie jak telewizja i gry wideo, czytanie tych książek w rzeczywistości wymaga znacznie bardziej złożonego przetwarzania. Należy przeprowadzić więcej badań dotyczących neurologicznych korzyści płynących z czytania komiksów, ale jest oczywiste, że ten gatunek to znacznie więcej niż tylko „patrzenie na obrazki”, jak uważają niektórzy krytycy komiksów.

 

Historie mogą być dobre dla twojego mózgu

Bez wątpienia powiedziano ci, że czytanie jest dla ciebie dobre. Dorastając, prawdopodobnie powiedziano ci, że im więcej czytasz, tym lepszym czytelnikiem się staniesz. Jednakże, jeśli nie jesteś zainteresowany byciem dobrym czytelnikiem, to naprawdę nie jest zachętą do dalszego czytania. Ale co by było, gdyby czytanie było czymś więcej niż tylko lepszym czytaniem?

Badania neurobiologiczne przeprowadzone przez Bernsa, Blaine’a, Prietula i Pye (2013) wskazują, że czytanie historii ma zauważalny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Badanie to pokazało, jak czytanie fascynującej powieści zmieniło aktywność neuronów uczestników nie tylko podczas czytania, ale także przez kilka dni po skończeniu przypisanej im powieści. Historie mogą faktycznie zmienić sposób, w jaki funkcjonują nasze mózgi i sposób, w jaki myślimy.