Transporter dla kota


Każdy właściciel kota powinien być także właścicielem transportera, w którym będzie mógł przenosić swojego futrzastego przyjaciela. Tego rodzaju gadżet bardzo przydaje się nie tylko w przypadku weekendowego wypadu na działkę, ale również wówczas, gdy zachodzi konieczność wizyty u weterynarza. Na rynku dostępnych jest jednak tyle modeli transporterów, że wybór wcale nie jest prosty. Czym zatem powinniśmy się kierować? Jakie parametry powinien spełniać transporter idealny?

Wiklina odpada

Zacznijmy od tego, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy kupować transporterów wykonanych z wikliny. OK, wyglądają ładnie i stylowo, ale na tym kończą się ich zalety. Tego typu transportery mają tę zasadniczą wadę, że kot może stosunkowo łatwo się z nich wydostać – a skoro umieszczamy go w transporterze, to znaczy, że chcemy, by dla własnego bezpieczeństwa pozostał tam tak długo, jak uznamy za konieczne.
Co więcej, wiklina jest stosunkowo ciężka, a przede wszystkim – trudna do utrzymania w czystości, ponieważ posiada wiele zakamarków i trudno dostępnych miejsc, a skoro już wybieramy się z naszym futrzakiem na wycieczkę do weterynarza, to jest spora szansa, że stres sprawi, iż zdarzy mu się mały wypadek z czystością.

Wielkość transportera
Niezmiernie ważnym parametrem naszego transportera będzie oczywiście jego wielkość. Większość transporterów, jakie możemy zakupić na naszym rynku, oznaczona jest cyframi od 1 do 3 lub od 10 do 30. Co kryje się pod tymi oznaczeniami? Transporter oznaczony jedynką przeznaczony jest do transportu jednego, dorosłego kota o przeciętnej masie (czyli w granicach 5-6 kg). Niewielkie rozmiary takiego transportera ułatwiają jego przenoszenie, zaś wnętrze jest na tyle obszerne, by zapewnić kotu komfort na krótkich dystansach.
Transportery oznaczone dwójką przeznaczone są dla dwóch kotów, albo dla jednego kota, ale należącego do dużej rasy (np. kot norweski leśny).
Natomiast transportery oznaczone trójką... nie służą do transportu trzech kotów. W rzeczywistości są one przeznaczone dla jednego lub dwóch kotów, ale podróżujących na dłuższe dystanse. Ze względu na większe rozmiary, tego typu transportery zapewniają naszym pupilom odpowiednio dużo przestrzeni, jednak z tego samego powodu nie nadają się do noszenia – ich funkcją jest więc zapewnianie bezpiecznej podróży, ale w samochodzie.

Drzwiczki i otwierana góra
Bardzo ważnym elementem są drzwiczki, których wykonanie i sposób zamykania mają kluczowe znaczenie dla funkcjonalności całego transportera. Powinny więc być wykonane solidnie i nie otwierać się zbyt łatwo, bowiem znudzony zwierzak, mający chwilę czasu, może majstrować przy nich tak długo, aż wydostanie się na zewnątrz, co mogłoby stanowić zagrożenie i dla niego (może się zgubić w obcym miejscu) i dla nas (jeśli np. podczas kierowania samochodem wskoczy nam na kolana).
Niektóre firmy oferują też transportery posiadające dodatkowe drzwiczki na górze. Tego typu transportery stanowią idealne rozwiązanie dla właścicieli kotów, które lubią stawiać opór przy wkładaniu ich lub wyjmowaniu z transportera.

Jakość wykonania
Jakość wykonania ma bardzo duże znacznie nie tylko ze względu na estetykę transportera, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo naszego czworonożnego przyjaciela. Transportery wykonane ze zbyt miękkiego plastiku lub posiadające zbyt słabe zaczepy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia naszego kota, który, uwięziony we wnętrzu, pozostaje całkowicie bezbronny wobec praw fizyki. Każde gwałtowne hamowanie czy upadek mogą więc skończyć się obrażeniami i sporą traumą, a przecież tego wolelibyśmy uniknąć. Co więcej, jeśli mamy zamiar podróżować z naszym zwierzakiem naprawdę daleko (na przykład wybrać się w podróż samolotem), musimy liczyć się z tym, że niektóre linie lotnicze mogą zażądać od nas okazania atestu transportera, a w przypadku jego braku – odmówić przewiezienia czworonożnego pasażera.

Story Page