Pies czy kot?


„Aby mieć właściwe spojrzenie na własną pozycję w życiu, człowiek powinien posiadać psa, który będzie go uwielbiał i kota, który będzie go ignorował” - Bruce Derek
Idealnie byłoby pójść za powyższa rada i pozwolić sobie zarówno na psa, jak i na kota. Niestety, zwykle z różnych względów musimy podjąć niełatwą decyzję o zakupie tylko jednego z tych czworonogów, i wówczas stajemy przed dylematem: co wybrać? Jaki rodzaj zwierzaka będzie dla mnie i moich bliskich najbardziej odpowiedni – i jaki będzie w naszym domu najszczęśliwszy?
Oczywiście, na świecie istnieją tak zwani „kociarze” oraz „psiarze”, święcie przekonani, że dylemat „kot czy pies” jest całkowicie bez sensu; w końcu wiadomo, że lepszy jest kot. Albo pies – zależy, do której z powyższych frakcji się zwrócimy. A tak naprawdę, to... nie istnieje coś takiego, jak lepszy czy gorszy. Może natomiast okazać się lepszy czy gorszy DLA NAS. Jakie cechy zwierzaka powinniśmy zatem wziąć pod uwagę, by dokonać właściwego wyboru?

Interakcje
Jeżeli zależy nam na intensywnej relacji z naszym czworonożnym przyjacielem, z pewnością lepszym wyborem będzie pies. Psy z natury nastawione są na swojego pana, i zwykle bardziej kochają jego, iż siebie. Pies będzie traktował naszą rodzinę, jak swoją własną – będzie więc czuł się jej częścią, a kiedy zajdzie taka potrzeba, stanie w jej obronie. Natomiast koty, mimo iż bywają całkiem towarzyskie, lubią mieć czas dla siebie i niespecjalnie zależy im na uszczęśliwieniu wszystkich wokół.

Opieka
Z pozoru może się wydawać, że pies wymaga więcej opieki, natomiast kot... jakoś sobie poradzi. Nie jest to do końca prawdą – kot, pomimo, iż wydaje się niezależnym indywidualistą, również wymaga naszej uwagi i nie możemy go pozostawić samemu sobie.
Mimo to, kot, ponieważ załatwia swoje potrzeby w kuwecie, nie wymaga od nas regularnych spacerów, więc pod tym względem jest „łatwiejszy w obsłudze”. Jeśli natomiast zdecydujemy się na psa, pamiętajmy, by poczytać co nieco o jego rasie i preferencjach – zupełnie inne zapotrzebowanie na ruch (i naszą uwagę) będzie bowiem posiadał york, a inną - chart).
Wybierając kota, jako opcję mniej absorbującą pamiętajmy, że lubi on przesypiać część dnia – ale zwykle jest to ta część, kiedy pozostaje sam, bo wszyscy idziemy do pracy czy szkoły. Nie spodziewajmy się więc, że wieczorami połozy się na kanapie i uśnie – raczej będzie domagał się naszej uwagi czy pieszczot, na które w pełni zasłużył; w końcu przez cały dzień nie zawraca nam głowy. A fakt, ze akurat mamy ochotę usiąść sobie spokojnie i poczytać książkę, niekoniecznie do niego przemówi.

Wychowanie
Na temat różnic w charakterze psów i kotów można by napisać niejeden doktorat; chociaż indywidualne cechy każdego zwierzaka mogą być nieco inne od stereotypu, pamiętajmy, że pewne rzeczy pozostają niezmienne: psy potrzebują lidera, a koty... właściwie nikogo nie potrzebują. O ile więc chcemy wychować psa, koniecznie musimy zdobyć u niego autorytet: wówczas będzie nam posłuszny i zrobi wszystko, by uszczęśliwić swojego pana. Jeśli jednak okażemy się niekonsekwentni, zbyt pobłażliwi czy zwyczajnie zbyt leniwi, by stanąć na wysokości zadania, możemy liczyć się z takimi atrakcjami, jak nadmierne szczekanie, agresja oraz nieposłuszeństwo. Innymi słowy – jeśli człowiek nie stanie się liderem, zapanuje totalna anarchia.
Kot sprawia znacznie mniej problemów wychowawczych, ale gównie dlatego, że... właściwie nie da się go wychować, ponieważ zwyczajnie nie jest w stanie przyswoić sobie pewnych reguł. Weźmy więc pod uwagę, że szczytem naszych osiągnięć wychowawczych pozostanie najprawdopodobniej nauczenie kota korzystania z kuwety. Całkowicie pozbawione sensu są natomiast próby walki z naturalnymi kocimi instynktami, jak np. z potrzebą drapania. Jeśli więc nie chcemy, by nasze meble czy inne sprzęty padły ofiara kocich pazurów, to zamiast toczyć walkę z wiatrakami, lepiej jest... zakupić kotu coś, co będzie mógł "legalnie" drapać.

Koszty utrzymania
Co jest tańsze w utrzymaniu – pies, czy kot? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, wiele zależy bowiem od szczegółów, jak np. od zdrowia, rasy, wielkości, ale także od wyborów, jakich dokonamy w kwestii żywienia czy pielęgnacji.
W każdym przypadku pamiętajmy, że koszt utrzymania naszego zwierzaka to nie tylko zapewnienie mu odpowiedniej karmy i legowiska. Oczywiście, im większa i bardziej szlachetna rasa (niezależnie, czy mówimy o psach, czy o kotach), tym więcej wymaga troski, specjalistycznych zabiegów i, co za tym idzie, nakładów finansowych.
Kiedy więc dokonamy wyboru pomiędzy kotem a psem, powinniśmy szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiego rodzaju kot (lub pies) będzie dla nas odpowiedni i nie zrujnuje naszego budżetu.

Story Page